Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
2 695 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Siljansnäs

Västibygattu 30

Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
2 695 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

  • Typ: Villa, Villa 1 1/2 plan
  • Rum: 6, varav 4 sovrum
  • Boarea: 125 m2
  • Biarea: 108 m2
  • Tomtarea: 3 091 m2
  • Byggnadsår: 1963
  • Driftkostnad: 46 424 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till en underbar familjevilla med högt läge i Siljansnäs i den lugna och trivsamma byn Västra Björken. Här bor man med naturen och djurlivet inpå knuten med höns, kor och hästar i omgivningarna samtidigt som det är gångavstånd till mataffär, skola, förskola och busshållplats.

Bostadshuset erbjuder totalt fyra sovrum samt gott om social ytor vilket gör det perfekt även för den stora familjen eller den som vill ha plats för släkt och vänner. Altanen som nås från vardagsrummet är ett underbart tillskott med sol större delen av dagen och inbjuder till härliga grillkvällar och mysiga frukost stunder tillsammans. Här finns också det klassiska och charmiga köket med matplats och platsbyggt skafferi och här kan hela familjen laga mat och baka tillsammans.

På övervåningen finns även ett extra allrum som genom åren haft flera olika funktioner. Tidigare användes det som barnens tv-rum och idag fungerar det som kontor. Här finns även en öppen spis som har blivit väl använd och bidrar till en varm och trivsam känsla. Från den lilla balkongen kan man njuta av den fantastiska utsikten, särskilt under våren då man ser ända bort till Byrviken.

I huset finns dessutom en otroligt fin bakugn där många pizzor och tjockbulla har bakats genom åren. På tomten finns en lada i bra skick med gjuten platta samt dubbelcarport.

Området erbjuder mycket för barnfamiljen året runt. Under vintern åker barnen pulka på tomten eller på åkern bredvid och i närheten finns skidåkning i Granberget, skridskoåkning på Byrviken och den lokala hockeyrinken och på sommaren finns flera härliga badplatser och gröna fotbollsplaner att njuta av. För den som älskar naturen är Buffils Annas café på Björkbergets topp ett måste med sin makalösa utsikt, och Naturum i närheten ger en djupare inblick i den vackra omgivningen.

Siljansnäs är en magisk plats där bergen, skogen och sjön skapar en idyll som ger er livskvalitet på högsta nivå. Detta hem väntar på att få bli en del av ert familjeliv och alla era framtida minnen. Välkomna hem!

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa, Villa 1 1/2 plan
Rum: 6, varav 4 sovrum
Boarea: 125 m2
Biarea: 108 m2
Tomtarea: 3 091 m2
Pris (Utgångspris): 2 695 000 kr
Byggnadsår: 1963
Driftkostnad: 46 424 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Taxeringsinformationen
Enligt energideklarationen så är Atemp ytan (total uppvärmd yta) 219 kvm.

Den köpare som anser arean vara av betydelse för köpet bör vidta en uppmätning.
Uppgifterna härrör huvudsakligen från säljaren och kontrolleras av fastighetsmäklaren endast om omständigheterna ger anledning till detta.

Uppvärmning

Jordvärme, öppen spis, vedspis, bakugn, vedpanna finns kvar och kan användas

Byggnadssätt

Vatten: Enskilt vatten året om (byvatten)
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Källare
Stomme: Trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 2-glas kopplade fönster
Takbeklädnad: Sadeltak, tegelpannor
Ventilation: Självdrag
Huvudsäkring: 16 A
Murstock kommentar: Brandskyddskontroll genomförd utan anmärkning 2026-02-12

Renoveringar

Byggt altan 2018
Dränerat om huset (dock ej under altan) 2024
Installerat jordvärme 2025

Tv/Internetanslutning

Fiber

Allmänt

Län: Dalarna
Kommun: Leksand
Fastighetsbeteckning: LEKSAND BJÖRKEN 280:1

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: LEKSAND BJÖRKEN GA:3
Rättigheter förmån: Officialservitut: GÅNGVÄG

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

2 695 000 kr

Driftkostnader

46 424 kr/år
Årlig elförbrukning: 9700 kWh/år
Antal i hushållet: 4

Fördelas enligt följande

El: 24 564 kr
Vatten och avlopp: 9 400 kr
Väg: 2 000 kr
Försäkring: 6 745 kr
Renhållning: 1 615 kr
Samfällighet: 1 600 kr
Sotning: 500 kr
Beskrivning: Samfällighetsföreningen är för byvattnet.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 7 020 kr.

Taxering

Byggnad: 1 141 000 kr
Mark: 521 000 kr
Totalt: 1 662 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1963
Standardpoäng: 29
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 10 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 642 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 68 kWh/kvm/år
Energiklass: CC
Specifik energianvändning: 46 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2026-05-12

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 50 Visa alla 56 bilder
 

Karta och område

Västibygattu 30, Siljansnäs