Hoppa till innehåll
Insjön

Ol Daniels väg 18

  • Typ: Villa, Villa, 2-plan i souterräng
  • Rum: 7, varav 5-6 sovrum
  • Boarea: 177 m2
  • Biarea: 168 m2
  • Tomtarea: 1 097 m2
  • Byggnadsår: 1976
  • Driftkostnad: 62 050 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till denna trivsamma familjevilla på lugn återvändsgata på omtyckta Knippboheden i Insjön.

Här erbjuds ett hem med generösa ytor och en planlösning som passar perfekt för den stora familjen eller för dig som uppskattar gott om plats för både vardag och fest. Huset rymmer enkelt många gäster vid högtider och middagar samtidigt som det finns flera naturliga ytor där både stora och små kan leka, umgås och koppla av. Här samsas sociala sällskapsytor med möjligheten att dra sig undan och stänga om sig när behovet finns.

Bostaden erbjuder praktiska och uppskattade rum för hela familjens behov. Separata lekrum och hobbyrum gör det enkelt att hålla ordning samtidigt som hemmakontoret får sin naturliga plats. Ett extra tv-rum skapar perfekta förutsättningar för mysiga filmkvällar medan vardagsrummet intill matplatsen blir hemmets naturliga samlingspunkt för umgänge, spelkvällar och avkoppling framför en sprakande brasa.

I direkt anslutning till köket finns en rymlig altan med insynsskydd där det är enkelt att duka upp frukost eller middag under årets varmare dagar. Vid lite kyligare kvällar gör man gärna upp en brasa, oavsett årstid, i den öppna spisen på altanen, grillar marshmallows eller njuter av en grillad korv till lunch när vintersolen tittar fram.

Den nylagda stenterrassen under pergolan badar i sol från mitt på dagen ända fram till kvällen när solen går ner mellan träden.. Och när temperaturen sjunker flyttar man enkelt in till den mysiga glasverandan där det finns plats för både avkoppling och odling för den som uppskattar grönska och trädgårdsliv. Under riktigt varma dagar erbjuder paviljongen på baksidan en sval och skuggig plats att slå sig ner på, med närhet till hallonhäcken och de generösa blåbärsbuskarna som ger rikligt med bär.

På nedre plan väntar en härlig spaavdelning som verkligen sätter guldkant på vardagen. Här finns både bubbelpool och bastu – en perfekt plats att landa efter en dag i skidspåret, på skridskobanan eller efter en regnig löprunda. De inbyggda högtalarna bidrar till den exklusiva känslan och skapar en avkopplande atmosfär året om.

På höst och vinter används kaminen flitigt, både för den mysiga känslan och för uppvärmning. Via en fläkt med kanaler i taket sprids värmen vidare till samtliga rum på övervåningen och bidrar till ett behagligt inomhusklimat. Under riktigt ruggiga dagar när man helst vill stanna inne finns dessutom gott om plats för lek och aktivitet på nedervåningen där det går utmärkt att spela både fotboll och bandy.

Huset är löpande renoverat genom åren och huset är utrustat med solceller samt har en helt ny bergvärmepump (NIBE). Den separata lägenheten ger dessutom flera möjligheter att inhysa gäster, tonårshäng, hemmakontor eller uthyrning. Nuvarande ägare hyr ut den med en årsinkomst på ca. 54,000 sek.

Tomten angränsar direkt till områdets uppskattade lekpark med gungor, klätterställning, rutschkana och sandlåda. Genom en portal i den uppvuxna häcken tar man sig enkelt mellan trädgården och lekparken som blir som en naturlig förlängning av tomten. Från den lilla balkongen på övre plan har man fin utsikt över parken och grönområdet runt omkring. Intill finns dessutom en populär pulkabacke som uppskattas vintertid.

Läget är idealiskt för den aktiva familjen med närhet till idrottsplatsen där det finns fotbollsplaner sommartid och hockeyrink vintertid. Här är det enkelt att spontant ta med skridskorna för en tur på isen eller ge sig ut i längdspåren. Under sommarhalvåret lockar gräsplanerna till fotbollsspel med kompisar och i området finns även hinderbana och fina motionsspår. För den som uppskattar natur och friluftsliv finns dessutom flera trevliga promenadstråk i närområdet. Här är även nära till skola, förskola, pendling och Hjultorgets köpcentrum.

Detta är ett hem som verkligen måste upplevas på plats!

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa, Villa, 2-plan i souterräng
Rum: 7, varav 5 sovrum, möjlighet till 6 sovrum
Boarea: 177 m2
Biarea: 168 m2
Tomtarea: 1 097 m2
Pris (Utgångspris): 3 295 000 kr
Byggnadsår: 1976
Driftkostnad: 62 050 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Taxeringsinformationen

Uppvärmning

Bergvärmepump, öppen spis och kamin
Ålder: 2026
Märke: NIBE

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten året om
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Souterräng
Stomme: Betong/trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 2+1- glas fönster, 3-glas isolerfönster
Takbeklädnad: Sadeltak, betongpannor
Ventilation: Mekanisk frånluft

Tv/Internetanslutning

Fiber

Allmänt

Län: Dalarna
Kommun: Leksand
Fastighetsbeteckning: LEKSAND NEDRE HEDEN 9:54

Planbestämmelser

Insjön del av(ö om nya idrottsplatsen), Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1974-06-20, Senast ändrad: 2006-01-24)

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

3 295 000 kr

Driftkostnader

62 050 kr/år
Årlig elförbrukning: 13384 kWh/år
Antal i hushållet: 6

Fördelas enligt följande

El: 32 663 kr
Vatten och avlopp: 16 985 kr
Försäkring: 8 947 kr
Renhållning: 2 955 kr
Sotning: 500 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 8 874 kr.

Taxering

Byggnad: 1 925 000 kr
Mark: 375 000 kr
Totalt: 2 300 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1978
Standardpoäng: 37
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 11 pantbrev uttaget om sammanlagt 2 630 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 82 kWh/kvm/år
Energiklass: CC
Specifik energianvändning: 53 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2020-10-01

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 51 Visa alla 57 bilder
 

Planritning

Karta och område

Ol Daniels väg 18, Insjön