Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 500 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Skepplanda

Ryksdamm 280

Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 500 000 kr
Aktiv matchning

Lantlig gårdsfastighet med stor potential och ca 5 ha mark

  • Typ: Lantbruk/Gård
  • Inriktning: Fritid
  • Rum: 5
  • Boarea: 112 m2
  • Tomtarea: 49 222 m2
  • Total area: 49 222 m2
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Ryksdamm 280 – en charmig lantlig fastighet med stora möjligheter och ett naturnära läge i Skepplanda!

Här erbjuds en trevligt belägen gårdsfastighet med ett bostadshus från 1909 om 112 + 8 kvm fördelat på 5 rum och kök, varav 2 sovrum. Fastigheten passar perfekt för dig som söker ett liv på landet med möjlighet att sätta din egen prägel och skapa ditt drömboende. Huset är i behov av renovering och kärlek, men erbjuder samtidigt en fantastisk grund med äldre charm och stor potential för den händige eller visionäre köparen.

På fastigheten finns även en rymlig ladugård om cirka 256 kvm med flera olika avdelningar och användningsmöjligheter. Ingen aktiv djurhållning bedrivs idag, men byggnaden lämpar sig väl för exempelvis hobbyverksamhet, förvaring, verkstad eller framtida djurhållning för den som önskar.

Marken omfattar cirka 5 hektar, där större delen består av cirka 4 hektar åkermark samt omkring 1 hektar betesmark. Här finns fina möjligheter för mindre lantbruk, hästhållning eller för dig som helt enkelt vill njuta av stora öppna ytor och ett rofyllt lantliv.

Trots det lantliga läget har du nära till Älvängens centrum med ett brett utbud av matbutiker, restauranger, gym och service. Här finns även pendeltåg som tar dig smidigt vidare till Göteborg.

En fastighet med stor potential för dig som söker landsbygdens lugn kombinerat med närhet till stadens bekvämligheter.

Om Lantbruket

Sammanfattning

Typ: Lantbruk/Gård
Inriktning: Fritid
Tomtarea: 49 222 m2
Total area: 49 222 m2
Utgångspris: 2 500 000 kr
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Diskuteras
Tomtareauppgift enligt: Lantmäteriet

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Ale
Fastighetsbeteckning: ALE RYK 6:10

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter last: Ledningsrätt: ELEKTRONISK KOMMUNIKATION
Avtalsservitut: UTFARTSVÄG - SE BESKRIVNING
Officialservitut: RÄTTA ATT ANVÄNDA VÄGEN A FÖR UTFART. - VÄG
Samfällighet: ALE RYK S:3
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut UTFARTSVÄG

Om Bostadshus

Sammanfattning

Typ: Småhusbyggnad
Rum: 5
Boarea: 112 m2
Biarea: 8 m2
Byggnadsår: 1909

Taxering

Taxeringsvärde: 842 000 kr
Värdeår: 1929

Om Ladugård

Sammanfattning

Namn: Ladugård
Typ: Ekonomibyggnad
Taxeringsvärde: 119 000 kr

Ekonomi

Utgångspris

2 500 000 kr

Driftkostnader

Antal i hushållet: 2

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 961 000 kr
Mark: 1 041 000 kr
Totalt: 2 002 000 kr
Taxeringsår: 2023
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Typkod: 120, Lantbruksenhet bebyggd

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev uttaget om sammanlagt 880 000 kr.

Alla bilder

+ 16 Visa alla 22 bilder
 

Karta och område

Ryksdamm 280, Skepplanda

Intresseformulär