Välkommen till en mycket tilltalande skogsfastighet i Bottner, strax utanför Östervallskog i Årjängs kommun.
Här erbjuds cirka 17 hektar produktiv skogsmark med bonitet om 6,4 m³sk per hektar och ett uppskattat virkesförråd om cirka 3 919 m³sk – en fastighet som kombinerar stabila skogsvärden med unika naturupplevelser.
Fastigheten består av 7 skiften där ett av de mest spektakulära inslagen är den fantastiskt vackra udden i Haftersjön.
Detta är en plats som skulle kunna vara ypperlig för att t.ex. bedriva glamping eller husbåt.
Här möts skog och vatten i en rofylld miljö med storslagen naturkänsla, fina vyer och stor potential för rekreation, friluftsliv och framtida generationers avkoppling.
För den jaktintresserade är fastigheten även ansluten till viltvårdsområde, vilket skapar goda möjligheter till varierad jakt och ett aktivt viltliv i området.
Kombinationen av produktiv skogsmark, attraktiva naturvärden och närheten till sjön gör detta till en fastighet som passar såväl investeraren som den naturintresserade köparen.
Ett sällsynt tillfälle att förvärva en skogsfastighet med både ekonomiska värden och en mycket hög livskvalitet i natursköna delar av västra Värmland.