Hoppa till innehåll
Rydaholm

Granstalida Hultet 1

Torp med stor charm - 8 hektar strax utanför Rydaholm

  • Typ: Lantbruk/Gård
  • Inriktning: Avstyckad gård
  • Tomtarea: 84 850 m2
  • Total area: 84 850 m2
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Drömmer du om ett liv nära naturen? Bara fem kilometer utanför Rydaholm finner du denna natursköna fastighet med totalt cirka 8 hektar mark. Varav cirka 2 hektar åker och 6 hektar skogsmark.
Här ligger ett äldre torp med el anslutet, omgivet av tystnad äng och skog. Fastigheten rymmer också en ekonomibyggnad, perfekt för förvaring eller enklare verksamhet. Platsen erbjuder en sällsynt vacker och avskild miljö för den som vill skapa sin egen oas på landet.

Om Lantbruket

Sammanfattning

Typ: Lantbruk/Gård
Inriktning: Avstyckad gård
Tomtarea: 84 850 m2
Total area: 84 850 m2
Pris (Utgångspris): 1 875 000 kr
Upplåtelseform: Äganderätt
Tomtareauppgift enligt: Lantmäteriet

Allmänt

Län: Jönköping
Kommun: Värnamo
Område: Granstalida
Fastighetsbeteckning: VÄRNAMO HJORTSJÖ 5:8

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: VÄRNAMO GRANSTALIDA GA:1
Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Fornlämning
Rättigheter last: Officialservitut: TRÄDSÄKRING
Ledningsrätt: STARKSTRÖM
Samfällighet: VÄRNAMO HJORTSJÖ S:3
Kommentar: Fiskerätt finns i flera sjöar

Om

Sammanfattning

Typ: Ekonomibyggnad
Taxeringsvärde: 39 000 kr

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 875 000 kr

Taxering

Byggnad: 39 000 kr
Mark: 728 000 kr
Totalt: 767 000 kr
Taxeringsår: 2023
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Typkod: 113, Lantbruksenhet bostadsbyggnadsvärde under 50 000 kr

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev uttaget om sammanlagt 75 000 kr.

Alla bilder

+ 27 Visa alla 33 bilder
 

Karta och område

Granstalida Hultet 1, Rydaholm

Visningsanmälan

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Välj mellan nedan alternativ
Söndag 7 juni
Anmälan krävs

Granstalida Hultet 1, 331 77 Rydaholm