Hoppa till innehåll
Härnösand

Svartvik 175

Fritidshus med närhet till havet och egen båtplats.

  • Typ: Fritidshus, 1 plansvilla
  • Rum: 4, varav 2-3 sovrum
  • Boarea: 64 m2
  • Biarea: 10 m2
  • Tomtarea: 1 230 m2
  • Byggnadsår: 1954
  • Driftkostnad: 26 800 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Svartvik 175 – ett fantastiskt läge för dig som drömmer om ett naturnära boende nära havet.

Här bor du på en stor, lummig tomt om 1 230 kvadratmeter med härlig utsikt mot havsviken och havet som ständig följeslagare.

Huset om 64 kvadratmeter ger en hemtrevlig bas att utgå ifrån, med goda möjligheter att sätta egen prägel.
Utomhusförråd ger generöst med plats för trädgårdsredskap, fritidsprylar och säsongssaker.

På den trevliga uteplatsen njuter du av många soltimmar från tidig vår till sen höst, omgiven av grönska och rofylld atmosfär. Läget är barnvänligt med naturen runt knuten, perfekt för den som uppskattar friluftsliv, lek och bad.

Servitut tillsammans med 3 grannfastigheter för båtplats gör vardagen extra bekväm för dig som älskar båtliv, fiske eller bara vill kunna ta en kvällstur på vattnet. Härnösands skärgård väntar utanför dörren – en plats att trivas på året runt.

Kontakta mäklaren för mer information.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Fritidshus, 1 plansvilla
Rum: 4, varav 2 sovrum, möjlighet till 3 sovrum
Boarea: 64 m2
Biarea: 10 m2
Tomtarea: 1 230 m2
Utgångspris: 1 195 000 kr
Byggnadsår: 1954
Driftkostnad: 26 800 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Direktverkande el, kamin, vedpanna och vattenburen värme

Byggnadssätt

Vatten: Enskilt vatten i samfällighet
Avlopp: Enskilt avlopp
Grund: Plintar
Stomme: Trä
Bjälklag: Trä
Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt
Markbeskaffning: Morän
Utvändiga plåtarbeten: Galvaniserad målad plåt
Ventilation: Självdrag
Jordat/ojordat: Delvis ojordat
Murstock: Murad skorsten
Murstock kommentar: Det saknas information om sotning och brandskyddskontroll.

Övriga byggnader

Enklare förråd.

Allmänt

Län: Västernorrland
Kommun: Härnösand
Fastighetsbeteckning: HÄRNÖSAND FRÖLAND 9:1

Planbestämmelser

Svartvik, Områdesbestämmelser (Beslutsdatum: 1988-12-13, Senast ändrad: 2020-08-06)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: HÄRNÖSAND YTTERFÄLLE GA:5
Rättigheter last: Ledningsrätt: STARKSTRÖM

Ekonomi

Utgångspris

1 195 000 kr

Driftkostnader

26 800 kr/år
Årlig elförbrukning: 8444 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 21 138 kr
Försäkring: 4 203 kr
Försäkringskommentar: Folksam villahem
Samfällighet: 1 459 kr
Beskrivning: Elkostnaden är en beräknad förbrukning på 8444kwh då huset under vintern 2025-2026 vari uppvärmt. Tidigare ägare har kallställt under vintern och haft en förbrukning på ca 4000kwh.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 8 528 kr.

Taxering

Byggnad: 483 000 kr
Mark: 654 000 kr
Totalt: 1 137 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1954
Standardpoäng: 25
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Alla bilder

+ 17 Visa alla 23 bilder
 

Planritning

Karta och område

Svartvik 175, Härnösand

Fastighetsskatt/-avgift
+ 711 kr