Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 195 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Tärnaby

Joesjö Sundsnäset 516

Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 195 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

Fjällnära fritidsdröm i Joesjö – med utsikt över sjö och fjäll!

  • Typ: Fritidshus, 1-plan med sovloft
  • Rum: 4, varav 3 sovrum
  • Boarea: 69 m2
  • Tomtarea: 1 488 m2
  • Byggnadsår: 2023
  • Driftkostnad: 35 531 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Joesjö Sundsnäset 516 – ett hemtrevligt och bekvämt fritidshus där fjällvärlden alltid känns nära. Här bor du med utsikt mot både fjäll och sjön Kalven, omgiven av storslagen natur, stillhet och ett friluftsliv som skiftar med årstiderna. Oavsett om du drömmer om långa skoterturer över vita vidder, fiskedagar i fjällsjöar eller avkopplande kvällar framför kaminen efter en dag ute på fjället, finns allt här för att skapa det där efterlängtade livet i norr.

Huset, som uppfördes 2023, erbjuder en genomtänkt planlösning med öppna ytor och en varm fjällkänsla. Direkt när du kliver in möts du av den generösa takhöjden till nock och det stora fönsterpartiet som ramar in utsikten mot fjället och sjön Kalven. Den öppna planlösningen mellan kök, matplats och vardagsrum skapar en social och inbjudande atmosfär där familj och vänner naturligt samlas. Här finns plats för både lugna morgnar och långa middagar efter dagens äventyr.

Köket går i trä och harmonierar fint med bostadens naturnära uttryck. I vardagsrummet blir kaminen en självklar samlingspunkt under vinterhalvåret, medan altandörren leder vidare ut till den rymliga altanen där midnattssolen och den friska fjälluften kan avnjutas under sommarkvällarna. Väggar och tak är klädda i panel vilket förstärker den genuina och ombonade känslan.

Bostaden rymmer tre sovrum samt ett loft som passar perfekt som extra sovplatser eller myshörna för de yngre. Här finns gott om plats för både den stora familjen och gäster som vill uppleva fjällen tillsammans. Fastigheten säljs dessutom fullt möblerad, vilket gör det enkelt att flytta in och börja njuta från första stund.
Läget i Joesjö är perfekt för dig som söker ett aktivt fjälliv året runt. Området är ett riktigt skoterparadis med närhet till vidsträckta leder och fantastiska vintermiljöer. Samtidigt har du nära till både Hemavan och Tärnaby med skidåkning, service, restauranger och aktiviteter året om. Här kombineras lugnet i naturen med närheten till några av Sveriges mest uppskattade fjälldestinationer – ett boende att längta till under alla årstider.

Vid intresse, kontakta mäklaren.

Om Bostaden

Beskrivning

När du kommer in i hallen ligger teknikrummet/förvaring till vänster och ingång till bostaden rakt fram.
När du kommer in möts du av en öppen planlösning med takhöjd till nock. Fönstervägg med utsikt mot fjället och sjön Kalven.
Sovrummen ligger vägg i vägg med varandra till höger i bostaden och badrummet till vänster.
En stege tar dig upp till sovloftet.
Väggar och tak är klädda i panel, på golvet ligger ett ??? - genomgående i bostaden med undantag för badrummet.

HALL/TEKNIKRUM
Krokar på väggen till vänster. Utrymme finns för att sätta upp mer förvaringsmöjligheter. I teknikrummet ryms varmvattenberedaren, skotork samt hyllor för förvaring. Vitmålad träpanel på väggarna.

KÖK/VARDAGSRUM/MATPLATS
Ett härlig rum med rymd vilken skapas av takhöjd till nock, stort fönsterparti ut mot balkongen samt 'öppna' väggar till loftet. Köket har luckor i trä, ovan bänkskivan sitter FiberTrespo-plattor i svart kakel. Den maskinella utrustningen består av en häll, inbyggd ugn, fläkt samt kylskåp. Köksbänken viker ut från väggen och ger en naturlig avgränsning till matplatsen. Idag är det möblerat med ett köksbord för fyra.
I vardagsrumsdelen står idag en tvåsits- och tresitssoffa. Altandörr ut till en rymlig altan.
Kaminen är placerad till vänster om köket.

SOVRUM 1, 2, 3
Sovrum 1 är idag möblerat med en dubbelsäng. Väggar målade i en dov, rosa ton.
Sovrum 2 rymmer en dubbelsäng samt en hyllösning. Panelen i detta rum är betsad i en mörkbrun färg.
Sovrum 3, bostadens minsta sovrum, rymmer en mindre dubbelsäng. Ljusare brun ton i betsen i detta rum.

BADRUM
Vitmålad träpanel och matta. Möblerat med duschkabin, WC, handfat och en vägghylla.

LOFT
Ett större loft över sovrum och hall. Ej ståhöjd. Perfekt för extra sovplatser och myshörna för de yngre.

Sammanfattning

Typ: Fritidshus, 1-plan med sovloft
Rum: 4, varav 3 sovrum
Boarea: 69 m2
Tomtarea: 1 488 m2
Utgångspris: 2 195 000 kr
Byggnadsår: 2023
Driftkostnad: 35 531 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet
Om osäkerhet råder om boytan, uppmanas spekulanter att före köpet kontrollera fastighetens BOA om det har betydelse för köpet. Info om "Så här mäter Du bostaden" (enligt dagens gällande norm SS 21054:2020) ) finns att ta del av.

Uppvärmning

Direktverkande el - luft/luftvärmepump, radiatorer i badrum och pannrum samt kamin.

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten året om - Klockhuset till höger om tomten, service 2025, delas mellan flera fastigheter.
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Platta på mark
Stomme: Trä
Bjälklag: Trä
Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster isoler
Takbeklädnad: Shingel
Markbeskaffning: Morän
Ventilation: Självdrag
Huvudsäkring: 16 A
Murstock: Skorsten av plåt
Murstock provtryckt: 2024-01-01
Murstock kommentar: Enligt säljarna provtrycktes kaminen någon gång under 2024.
Fel och brister: Bostaden är besiktigad. Be mäklaren om besiktningsprotokoll.

Tomt/balkong/uteplats

En stor altan i anslutning till vardagsrummet.

Kommun: Storuman
Fastighetsbeteckning: STORUMAN JOESJÖ 1:279

Planbestämmelser

Del av joesjö 1:266, Detaljplan (Beslutsdatum: 2010-09-28, Registreringsdatum: 2011-12-06)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: STORUMAN JOESJÖ GA:4

Övrigt

Bostaden säljes fullt möblerad.

Ekonomi

Utgångspris

2 195 000 kr

Driftkostnader

35 531 kr/år
Årlig elförbrukning: 5454 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 14 935 kr
Vatten och avlopp: 4 000 kr
Väg: 3 300 kr
Försäkring: 13 296 kr
Försäkringskommentar: IF
Beskrivning: Under posten 'Vatten och avlopp' ligger även kostnaden för renhållning och sotning.

Säljarna har nyttjat huset ca 3 veckor per år.
Ställer ner temperaturen övriga veckor till ca 18 grader.

Taxering

Byggnad: 560 000 kr
Mark: 486 000 kr
Totalt: 1 046 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 2023
Standardpoäng: 12
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 34 Visa alla 40 bilder
 

Planritning

Karta och område

Joesjö Sundsnäset 516, Tärnaby

Fastighetsskatt/-avgift
+ 0 kr
Skattereduktion
 kr
Summa
ca  kr