Hoppa till innehåll
 
Visning
Pris (Utgångspris): 
1 495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Åkers Styckebruk

Lundingstorp 1

Visning
Pris (Utgångspris): 
1 495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

Charmigt torp med vedspis och lummig trädgårdstomt!

  • Typ: Fritidshus
  • Rum: 1
  • Boarea: 40 m2
  • Tomtarea: 2 692 m2
  • Byggnadsår: 1909
  • Driftkostnad: 10 647 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till detta idylliska torp med genuin charm och naturnära känsla. Här erbjuds ett mysigt boende om ett rum och kök och inglasad entré – perfekt för dig som söker lugnet och för dig som söker närheten till naturen.

I köket finns en klassisk vedspis som bidrar till både värme och härlig torpkänsla. Intill hallen finns ett tvättställ som förstärker den genuina och enkla charmen i huset.
På gården finns även ett äldre gästrum som passar utmärkt för övernattande gäster eller som extra förvaringsutrymme. Här finns dessutom förråd och praktiskt vedförråd.

Den uppvuxna trädgårdstomten är en riktig oas med fina perenner och grönska. Här blommar jasminbuske och på tomten finns både hallonland och äppelträd som skapar en charmig och lantlig miljö att njuta av under årets varmare månader.
Intill fastigheten porlar en bäck som förstärker den rogivande och idylliska atmosfären.

Ett riktigt smultronställe med stor charm och rofylld atmosfär.

Säljaren berättar: När man kommer fram till torpet så ligger det enskilt, inga grannar synliga. Men känns tryggt att byn Lindvreten ligger några 100 meter bort. Äta frukost utomhus och höra skogens fåglar sjunga på sommaren är underbart. Dofterna från lavendel och kryddorna som odlas framför huset en varm sommarmorgon. Det är en stor tomt med ett fantastiskt hallonland och svartvinbärs och röda vinbärsbuskar. Finns två äppelträd, körsbärsträd, och äldre plommonträd. Finns stora möjlighet att odla. Läsa en bok i hängmattan är avkopplande. Äta frukost ute i solen.

Närheten till sommarstäderna Mariefred och Strängnäs. Där finns fina badstränder och mysiga caféer.

På cirka 12 minuter med cykel når ni en barnvänlig badplats med sandstrand och brygga i Åkers Styckebruk – perfekt för varma sommardagar. Till ICA tar det omkring 15 minuter med cykel eller cirka 5 minuter med bil.
Vackra Mariefred ligger endast cirka 12 minuter bort med bil och erbjuder en underbar småstadskänsla med charmiga småbutiker, båthamn, trevliga restauranger och fina badstrände

Åkers Styckebruk har mycket att erbjuda för en trivsam vardag och rofylld fritid, här finns matvarubutik och diverse andra butiker och restauranger. Här finns också förskola och skola för barnen, ishall, vacker natur med härliga svampskogar och fin kanotpaddling i Marvikarna. Skottvångs Gruva rekommenderas varmt för ett besök, här är aktivitet året om i form av både konserter som andra roliga evenemang.

Varmt välkommen på visning!
Annalena Stening 0700919224

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Fritidshus
Rum: 1
Boarea: 40 m2
Tomtarea: 2 692 m2
Pris (Utgångspris): 1 495 000 kr
Byggnadsår: 1909
Driftkostnad: 10 647 kr/år

Kittat, målat om fönster
Taket lades om 2005ny takpapp takpannorna återanvändes. (Vissa av dessa behöver bytas ut. )

Tomt/balkong/uteplats

Fin uppvuxen trädgårdstomt med flertalet perenner.

Övriga byggnader

Gästrum med förråd/vedbod

Parkering

Parkerar mitt emot huset på andra sidan vägen 1-2 bilar.

Allmänt

Län: Södermanland
Kommun: Strängnäs
Fastighetsbeteckning: STRÄNGNÄS RIBY 1:8

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: STRÄNGNÄS ÅKERS STYCKEBRUK GA:9
Rättigheter förmån: Officialservitut: VATTENTÄKT

Övrigt

Servitut för att hämta vatten från grävd brunn- hämtas tvärs över gatan.
Kamin som är i kammaren, ej inkopplad

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 495 000 kr

Driftkostnader

10 647 kr/år
Årlig elförbrukning: 355 kWh/år
Antal i hushållet: 3

Fördelas enligt följande

El: 7 000 kr
Försäkring: 2 500 kr
Renhållning: 1 147 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 6 383 kr.

Taxering

Byggnad: 130 000 kr
Mark: 721 000 kr
Totalt: 851 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1929
Standardpoäng: 10
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev uttaget om sammanlagt 506 000 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 45 Visa alla 51 bilder
 

Karta och område

Lundingstorp 1, Åkers Styckebruk

Fastighetsskatt/-avgift
+ 532 kr