Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Ringarum

Piltorpet 5

Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

  • Typ: Fritidshus, Enplan
  • Boarea: 40 m2
  • Tomtarea: 3 805 m2
  • Byggnadsår: 1965
  • Driftkostnad: 9 665 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Nu finns möjlighet fly vardagen till denna lantliga idyll.
Ströva omkring i härlig skogstrakt eller ta ett bad i sjön Yxningen.
På den stora tomten finns möjlighet att odla och nyttja för umgänge.
Friggebod för övernattande gäster.
Välkommen att uppleva tystnaden

Om Bostaden

Beskrivning

Altan
Hall med laminatgolv.
Toalett med klinkersgolv. Mulltoalett separett, tvättställ och tvättmaskin.
Kök med trägolv. Spis, fläkt och kyl/frys.
Storstuga med plastmatta, utgång till inglasat uterum

Friggebod

Växthus

Sammanfattning

Typ: Fritidshus, Enplan
Boarea: 40 m2
Tomtarea: 3 805 m2
Pris (Utgångspris): 495 000 kr
Byggnadsår: 1965
Driftkostnad: 9 665 kr/år

Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt

Allmänt

Län: Östergötland
Kommun: Valdemarsvik
Fastighetsbeteckning: VALDEMARSVIK PILTORPET 1:6

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: VALDEMARSVIK SÄVERUM GA:1

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

495 000 kr

Driftkostnader

9 665 kr/år

Fördelas enligt följande

El: 5 000 kr
Väg: 600 kr
Försäkring: 1 500 kr
Renhållning: 2 565 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 3 233 kr.

Taxering

Byggnad: 147 000 kr
Mark: 284 000 kr
Totalt: 431 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1965
Standardpoäng: 17
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 2 pantbrev uttaget om sammanlagt 150 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Alla bilder

+ 14 Visa alla 20 bilder
 

Karta och område

Piltorpet 5, Ringarum

Fastighetsskatt/-avgift
+ 269 kr