Hoppa till innehåll
Holmsveden

Henninge 809

Fritidshus med ogenerat läge med gångavstånd till sjö.

  • Typ: Övrigt, 1-plan
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 45 m2
  • Tomtarea: 2 904 m2
  • Byggnadsår: 1971
  • Driftkostnad: 6 400 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Henninge 809, ett fritidshus bestående av 3 ROK med möjlighet till användning året runt. Här bor du i ett enskilt läge med skogen som närmaste granne och med bekvämt gångavstånd till sjö, vilket ger fina möjligheter till bad, fiske och friluftsliv.

Bostaden disponeras över tre rum och erbjuder en funktionell planlösning som passar både för avkopplande helger och längre vistelser. Den generösa tomtarean om 2 904 kvadratmeter ger gott om utrymme för uteplatser, odling eller lek.

På tomten finns en gäststuga med gästrum, dusch och bastu, vilket skapar bra förutsättningar för övernattande gäster och extra komfort. En vidbyggd förrådsdel ger praktisk förvaring för trädgårdsredskap, utemöbler och fritidsutrustning. Här finns även en separat förrådsbyggnad som ytterligare underlättar ordning och struktur.

Läget i Henninge kombinerar närhet till naturen med rimligt avstånd till service i närområdet. Detta fritidshus passar dig som söker ett ostört boende med naturen inpå knuten och goda möjligheter till rekreation året om.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Övrigt, 1-plan
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 45 m2
Tomtarea: 2 904 m2
Utgångspris: 595 000 kr
Byggnadsår: 1971
Driftkostnad: 6 400 kr/år

Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt

Tomt/balkong/uteplats

Stor och rymlig takad altan i söderläge.

Övriga byggnader

Gäststuga med gästrum, dusch samt bastu. Vidbyggd förrådsdel med bra förvaring.

Förrådsbyggnad.

Allmänt

Län: Gävleborg
Kommun: Söderhamn
Fastighetsbeteckning: SÖDERHAMN HENNINGE 1:26

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter förmån: Officialservitut: VÄG
Avtalsservitut: VATTENLEDNING,KÄLLA,BASSÄNG - SE BESKRIVNING

Övrigt

OBS!
Fastigheten säljs med friskrivningsklausul!

Ekonomi

Utgångspris

595 000 kr

Driftkostnader

6 400 kr/år
Årlig elförbrukning: 1000 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

Uppvärmning: 3 000 kr
Vatten och avlopp: 500 kr
Försäkring: 2 500 kr
Renhållning: 400 kr
Beskrivning: Pappa har inte bott permanent i huset och bara semester boende sista året

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 2 063 kr.

Taxering

Byggnad: 142 000 kr
Mark: 133 000 kr
Totalt: 275 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1971
Standardpoäng: 17
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Försäkring

Alla bilder och 3D

+ 25 Visa alla 31 bilder
 

Karta och område

Henninge 809, Holmsveden

Fastighetsskatt/-avgift
+ 172 kr