Hoppa till innehåll
Arbrå

Färjekarlsvägen 28

Fritidshus med flertalet bäddar samt gångavstånd till Fagernäs sandstränder

  • Typ: Fritidshus, 1-plan
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 60 m2
  • Tomtarea: 1 295 m2
  • Byggnadsår: 1970
  • Driftkostnad: 16 463 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Färjekarlsvägen 28, ett fritidshus om cirka 60 kvadratmeter med plats för det stora sällskapet via flertalet gäststugor. Här bor du med gångavstånd till det populära Fagernäsbadet med sina omtyckta och utsträckta sandstränder och har goda förutsättningar för både avkoppling och socialt umgänge.

Huvudbyggnaden erbjuder tre rum och kör varav två sovrum med flera bäddar och plats för det större sällskapet. Lummigt inramad trädgårdstomt om 1 295 kvadratmeter ger utrymme för lek, odling eller lugna stunder utomhus.

På fastigheten finns ett attefallshus om cirka 15 kvadratmeter med indragen el, vilket ger extra utrymme för övernattning åt gäster eller familj. Här finns även en gäststuga med inrett sovrum samt en vidbyggd bastu med relax och duschrum.

Detta är ett boende för dig som söker ett funktionellt fritidshus med flera sovplatser, trevliga sällskapsytor och närhet till bad och natur.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Fritidshus, 1-plan
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 60 m2
Tomtarea: 1 295 m2
Utgångspris: 995 000 kr
Byggnadsår: 1970
Driftkostnad: 16 463 kr/år

Fasad: Träfasad + putsfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Betongpannor

Tomt/balkong/uteplats

Rymlig och takad altan i anslutning till entrén på huset.

Övriga byggnader

Attefallshus på cirka 15kvm med indragen el. Gott om plats för övernattning åt gäster och familj.

Gäststuga med inrett sovrum, vidbyggd bastu med relax och duschrum.

Parkering

Carport med vidbyggt förråd.

Allmänt

Län: Gävleborg
Kommun: Bollnäs
Fastighetsbeteckning: BOLLNÄS FÄRJEKARLSJORDEN 1:4

Planbestämmelser

Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1971-06-24, Senast ändrad: 2024-11-22)

Övriga rättigheter och belastningar

Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Flästa 32:1, Vattenskyddsområde (Status: avregistrerad, Beslutsdatum: 1971-05-25, Senast ändrad: 2022-10-15)

Övrigt

OBS!
Fastigheten säljs med friskrivningsklausul!

Ekonomi

Utgångspris

995 000 kr

Driftkostnader

16 463 kr/år
Årlig elförbrukning: 297 kWh/år
Antal i hushållet: 2
Kommentar: Huset har endast brukats under sommartid.

Fördelas enligt följande

El: 5 750 kr
Uppvärmning: 5 750 kr
Vatten och avlopp: 1 000 kr
Väg: 500 kr
Försäkring: 2 205 kr
Renhållning: 1 258 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 3 705 kr.

Taxering

Byggnad: 241 000 kr
Mark: 459 000 kr
Totalt: 700 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1970
Standardpoäng: 22
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Alla bilder och 3D

+ 27 Visa alla 33 bilder
 

Karta och område

Färjekarlsvägen 28, Arbrå

Fastighetsskatt/-avgift
+ 309 kr