Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
395 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Grängesberg

Kopparhyttevägen 10

Aktiv matchning
Utgångspris: 
395 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

Fritidshus med gångavstånd till sjön Hällsjön!

  • Typ: Fritidshus, 1-plansvilla
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 37 m2
  • Tomtarea: 2 175 m2
  • Byggnadsår: 1975
  • Driftkostnad: 14 511 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Charmigt fritidshus i Hällsjön/Vallen med närhet till bad och fiske!

Välplanerat fritidshus om 3 rum och kök varav 2 sovrum. Rymlig balkong framsida. Altan baksida. Uthus med förråd och dass med separett. Gångavstånd 150-200 meter till fin badplats samt bra fiske i sjön Hällsjön!
Vallen är ett populärt fritidsområde som ligger mellan Ludvika och Grängesberg. Här har ni en trevlig och välskött samfällighet som anordnar bland annat midsommarfester, tennisturnering.
Lite arbete finns för att få stugan finare. Är du ute efter en lugn o rofylld plats som ger återhämtning så är detta stället för er!

Från Vallen till centrala Ludvika tar det ca 20 minuter med bil.

Om Bostaden

Beskrivning

Entré/Hall med garderob samt utrymme för avhängning av ytterkläder. Sovrum 1 med en garderob. Sovrum 2 med garderober. Kök och vardagsrum med utgång till altan och balkong.

Sammanfattning

Typ: Fritidshus, 1-plansvilla
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 37 m2
Tomtarea: 2 175 m2
Utgångspris: 395 000 kr
Byggnadsår: 1975
Driftkostnad: 14 511 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

El

Byggnadssätt

Vatten: Sommarvatten via samfällighet
Avlopp: 3-kammarbrunn till gråvatten
Grund: Plintar
Stomme: Trä
Bjälklag: Trä
Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Papp
Utvändiga plåtarbeten: Lackerad plåt
Ventilation: Självdrag

Renoveringar

Separett från ca -20.

Kommun: Ludvika
Fastighetsbeteckning: LUDVIKA HÄLLSJÖN 4:47

Planbestämmelser

Vallens gård, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1971-12-14)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: LUDVIKA HÄLLSJÖN GA:1
LUDVIKA HÄLLSJÖN GA:2
Rättigheter last: Officialservitut: LEDNING
Rättigheter förmån: Officialservitut: LEDNING
Officialservitut: LEDNING

Ekonomi

Utgångspris

395 000 kr

Driftkostnader

14 511 kr/år
Årlig elförbrukning: 43 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 5 913 kr
Vatten och avlopp: 1 940 kr
Renhållning: 2 158 kr
Samfällighet: 4 500 kr
Beskrivning: Städdagar 2 gånger per år, 400 SEK avdrag på samfällighet kostnaden per gång (max 800 SEK).
Renhållning beräknad för fritidshus säsong.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 2 835 kr.

Taxering

Byggnad: 183 000 kr
Mark: 195 000 kr
Totalt: 378 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1975
Standardpoäng: 19
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev uttaget om sammanlagt 105 000 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 26 Visa alla 32 bilder
 

Karta och område

Kopparhyttevägen 10, Grängesberg

Fastighetsskatt/-avgift
+ 236 kr