Hoppa till innehåll
Falkenberg

Bacchus väg 2

Välkommen hem till Bacchus – där varje dag känns som en semester.

  • Typ: Bostadsrättslägenhet
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 97,2 m2
  • Lägenhetsnummer: 1404
  • Byggnadsår: 2018
  • Månadsavgift: 5 674 kr
  • Driftkostnad: 440 kr/månad
  • Upplåtelseform: Bostadsrätt
  • Våning: 5 av 7
  • Hiss: Ja

På femte våningen, med ett svårslaget läge precis intill Kattegatt, väntar denna stilfulla bostad i populära Bacchus – ett område som ofta beskrivs som att bo på ett lyxigt hotell året om.

Redan när du kliver in möts du av en ljus och harmonisk atmosfär där de öppna ytorna mellan kök, matplats och vardagsrum skapar ett hem att både trivas och umgås i. Här flödar ljuset in och förstärker känslan av rymd, samtidigt som havet ständigt gör sig påmint i bakgrunden.

Den inglasade balkongen om ca 12 kvm blir snabbt en favoritplats – ett extra rum större delen av året där du kan slå dig ner med en kopp kaffe och låta blicken vila över horisonten. Här upplever du havets alla skiftningar, från stilla morgnar till dramatiska solnedgångar.

Bostaden erbjuder två rofyllda sovrum, smart placerade för avskildhet från de sociala ytorna, samt en rymlig klädkammare och ett bekvämt badrum – allt med genomtänkta materialval och en enhetlig, modern känsla.

Som boende i Bacchus får du dessutom tillgång till något utöver det vanliga – högst upp i huset finns en spektakulär takterrass med milsvid utsikt över hav och strand. Här finns både bastu, samlingsrum och ett bokningsbart spabad – en plats för avkoppling, umgänge och guldkant i vardagen.

Med Skrea Strand precis utanför dörren väntar salta dopp, långa strandpromenader och magiska solnedgångar året om. Sommartid sjuder området av liv, medan vinterhalvåret bjuder på lugn, frisk luft och en nästan privat strandkänsla. Falkenbergs centrum nås enkelt via en vacker promenad längs Ätran eller en kort bilresa.

Detta är ett boende för dig som söker något mer än bara en lägenhet – här får du en livsstil där havet, ljuset och lugnet står i centrum.

Välkommen hem till Bacchus – där varje dag känns som en semester.

Om Bostaden

Beskrivning

Entréhall
Välkommen in i en ljus och inbjudande entréhall med stilrent grått klinkergolv – både praktiskt och snyggt. Redan här möts du av bostadens öppna och luftiga känsla, där siktlinjen leder vidare genom hemmet och ut mot havet. Här finns gott om plats för avhängning och en naturlig start på bostadens genomtänkta planlösning.

Badrum
Direkt till vänster ligger ett modernt, helkaklat badrum i tidlös design. Här finns dusch, WC, kommod med förvaring samt spegelskåp. Golvvärmen bidrar till extra komfort och skapar en behaglig känsla året om.

Kök
Köket är stilrent utformat med grå luckor och moderna vitvaror såsom inbyggd ugn, mikro samt kyl och frys. Den öppna planlösningen skapar ett socialt och trivsamt utrymme där matlagning och umgänge går hand i hand. Här finns gott om arbetsytor och förvaring – perfekt för både vardag och fest.

Vardagsrum
Vardagsrummet ligger i en härlig vinkel som ger både rymd och flexibilitet. De ljusa ytskikten tillsammans med parkettgolvet skapar en varm och harmonisk känsla. Här finns möjlighet att enkelt skapa ett extra sovrum för den som önskar. Från vardagsrummet når du den inglasade balkongen – en given favoritplats med magisk utsikt över havet och horisonten.

Sovrum 1
Det större sovrummet är rofyllt och ljust med ekparkett och vitmålade väggar. Här vaknar du till en fantastisk havsutsikt. Rummet är utrustat med en reglerbar kylanläggning för optimal komfort samt en praktisk garderob med skjutdörrar.

Sovrum 2
Det mindre sovrummet är perfekt som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Även här finns ekparkett, ljusa väggar och en fin vy mot havet – en inspirerande plats oavsett användningsområde.

Klädkammare
I anslutning till sovrummen finns en rymlig klädkammare med goda förvaringsmöjligheter i form av hyllor och klädstänger. Här finns även plats för städutrustning – praktiskt och välorganiserat.

Badrum (extra)
Ytterligare ett helkaklat badrum med dusch, WC och handdukstork. Här finns även badrumsskåp för extra förvaring samt komfortabel golvvärme.

Sammanfattning

Typ: Bostadsrättslägenhet
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 97,2 m2
Lägenhetsnummer: 1404
Pris (Utgångspris): 4 995 000 kr
Byggnadsår: 2018
Driftkostnad: 440 kr/månad
Upplåtelseform: Bostadsrätt
Våning: 5 av 7
Hiss: Ja. Hiss finns som går ända ner till markplan vid entrén. I varje hus finns det en hiss till varje våning och trapphuset ligger i husens inre cirkel vilket ger maximal åtkomst utan att ta för mycket yta. Husen är tillgänglighets-anpassade efter de krav som finns vid nybyggnation av bostäder.
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Bostadsrättsföreningen

Upplåtna utrymmen

En inglasad balkong samt förråd i källarplan ingår i bostadsrätten

Byggnadssätt

Kommentar: Byggnaden är uppförd med totalt nio våningar inklusive källare och gemensamhetsutrymme på vind.
Grundläggning med betongpålar slagna till fast berggrund.
Källare med platsgjuten vattentät betongplatta med 100 mm underliggande cellplast. Källarväggarna utförs av plastgjutna vattentäta betongväggar med 100 mm utvändig isolering av cellplast.
Husstomme av platsgjutna betongväggar. Stålpelare i ytterväggar. Samtliga bjälklag med 250 mm prefab plattbärlag.
Ytterväggar med beklädnad och Buchtal fasadklinker och puts, inom balkonger och terrasser träpanel. Väggarna isolerade med totalt 240 mm isolering.
Icke bärande innerväggar med målad gips.
Yttertak med stenullsisolering och papptäckning på betongbjälklag. Sedumtak på delar av yttertaket vid gemensam terrass.
Ytterväggskompletteringar. Aluminiumbeklädda träfönster. Fönster mot söder och väster med solskyddsglas..
Balkonginglasningar i aluminium.
Innerväggskompletteringar. Samtliga innerdörrar som massivdörrar. Tamburdörrar som ljudklassade säkerhetsdörrar med titthål och ringklocka.

Tomt/balkong/uteplats

Inglasat balkong ca 12kvm: Den inglasade balkongen erbjuder en fantastisk vy över både havet och horisonten. Genom de stora glaspartierna kan du njuta av den oavbrutna utsikten över det glittrande havet, där vågorna möter himlen vid horisonten. Eftersom balkongen är inglasad kan du uppleva denna enastående panoramavy året om, skyddad från väder och vind. Här kan du sitta bekvämt och känna den friska havsbrisen på sommaren, eller njuta av den stilla atmosfären under vintermånaderna – en perfekt plats att koppla av och ta in naturens skönhet, oavsett väder.

Tv/Internetanslutning

Triple play ingår för 100/100 mb/s bredband, kanalpaket start på 10 kanaler samt bredbandstelefoni.

Värme- och ventilationsanläggning

Ventilation FTX-system med centralt ventilationsaggregat placerat i källare. Separata kanaler till respektive lägenhet. I kök finns högeffektiva kolfilterfläktar.
Uppvärmning sker via fjärrvärme, växlare i källare. Vattenburna radiatorer i lägenheterna.
Varje lägenhet har separat elabonnemang.

Allmänt

Län: Halland
Kommun: Falkenberg
Område: Skrea Strand

Omgivning

FALKENBERGS NYA STADSDEL - BACCHUS
På den konstgjorda halvön mellan Skrea strand och Ätrans mynning finns denna bostadsbyggnad och Falkenbergs nya stadsdel Bacchus. De fyra husen med sju våningar vardera innehåller cirka 140 moderna lägenheter i ett unikt läge med utsikt över havet. Det sista huset, nr 4 inflyttningsklart sommaren 2021. Alla lägenheter har ett stort ljusinsläpp, smarta planlösningar och ljus interiör samt de fördelar och möjligheter som en nybyggd lägenhet innebär. Lägenheterna på markplan har varsin uteplats med glasräcke och vindskydd medan övriga lägenheter har inglasade balkonger. Samtliga med utsikt över havet, Skrea strand och Bobergs udde. På taket av varje hus finns det dessutom en gemensam takterrass att nyttja för sig själv eller tillsammans med grannar. Bacchus har byggts på en konstgjord halvö som en gång i tiden skapades för att producera och lagra Sveriges behov av vin och sprit. Idag möjliggör samma halvö en helt ny stadsdel i en unik havsmiljö. Bacchus har alla möjligheter att bli en levande stadsdel där Falkenbergare kan bada, umgås, äta, shoppa och uppleva nöjen endast en kort promenad från centrum. Precis intill havet, Skrea strand och Ätrans mynning.

MORGONDOPPET FINNS EN TRAPPA NER.
Precis intill husen finns det ett flertal badplatser med bänkar och trappa ner i Kattegatt. En möjlighet för ett uppfriskande bad, en plats för att pusta ut vid efter joggingrundan eller varför inte bara slå dig
ner och andas in den friska havsluften.

LIVSKRAFT OCH VARDAGSLYX ÅRET OM.
Bacchus är för dig som vill ha nära till den livskraft som havet och naturen ger. Här finns alla möjligheter att uppleva vardagslyx varje dag, året om. Hur den ter sig är upp till dig. För en del är det en promenad på stranden eller att slappna av i bastuhuset.
För andra ett besök i småbåtshamnen eller frukost med soluppgången som sällskap.

NÄRHET OCH MÖJLIGHETER.
I en stad som Falkenberg är närheten till centrum, jobb, familj och vänner en självklarhet. Här finns också möjligheter till aktiviteter och nöjen, närhet till restauranger men också till naturen vid kusten samt sjöarna och skogarna i inlandet. När du önskar
få influenser från större städer är det nära till Göteborg, Malmö och Köpenhamn.

SKREA STRAND
Det mest stadsnära badet i Falkenberg med 2 km sandstrand och höga sanddyner hela vägen. Sommartid finns ett rikt utbud av kiosker och serveringar. Den 250 meter långa badbryggan har handikappramp och digital termometer för vattentemperatur. De karakteristiska badhytterna började byggas under 30-talet. Hundbadzon finns på stranden. Tennis och minigolf finns nära inomhusbadet Klitterbadet. En boulebana finns strax söderut utmed Klittervägen. Det är nära till det mesta i Falkenberg. Till motorvägen kommer du på några minuter och till järnvägsstationen lika så. Närmaste mataffär är ICA Skrea Strand, i folkmun BeGe-mat, som håller hög klass och även har egna kockar som lagar husmanskost. ICA är beläget på Hjortsbergs centrum där du även hittar apotek, färg, pizzerior, skoaffär, blomsteraffär mm

HISTORIA OM DEN KONSTGJORDA HALVÖN
I mitten av 1970-talet slogs portarna upp till statliga Vin & Sprit AB:s nya anläggning i Falkenberg. För att fabriken skulle bli verklighet gav regeringen tillstånd till att bygga en konstgjord halvö vilket gav Falkenberg möjligheten att ta emot båtarna som skeppade vin och sprit från kontinenten. För att skapa halvön användes totalt 280 000 m3 massa i form av sten, grus och sand. Hälften bestod av sand från havsbotten som hämtades vid den danska ön Anholt och fraktades med sandsugningsbåt till Falkenberg. Båten körde dygnet runt, sju dagar i veckan under maj till november 1972 och levererade tre lass per dygn. Varje båtlast innehöll cirka 300 m3 vilket innebar drygt 460 turer med sand. 1976 stod anläggningen färdig och den blev framförallt
en tappningsfabrik för vin men där blandades också whisky och glögg samtidigt som det distribuerades importerade drycker. När fabriken lades ned 1999 arbetade närmare 200 personer på Vin & Sprit i Falkenberg. Sen dess har lokalerna fyllts med nya
företag som idag skapar arbetstillfällen för ännu fler. Ända sen Vin & Sprits sorti från Falkenberg har det funnits planer på att bygga bostäder på Bacchus. Nu har detta äntligen blivit verklighet! Den konstgjorda halvön möjliggör byggnation av attraktiva bostäder i en unik miljö och samtidigt skapas en helt ny stadsdel som binder samman staden med havet.

Arkitekternas ord om Bacchus:
”Havet har självklart varit en stor inspirationskälla i projektet och en av de viktigaste frågorna för oss har varit hur vi kan utnyttja läget på ett optimalt sätt. Bor man precis vid havet vill man självklart se och känna havets både rogivande och spännande närvaro. Därför ville vi skapa ett projekt som både känns rationellt, nyskapande och erbjuder lägenheter som med sin gestaltning skapar maximal utsikt mot havet. Havets närvaro har starkt bidragit till den expansiva formen mot havet och den omslutande och mer skyddade miljön vid entrén. Formen mot havet kan liknas vid ett båtskrov med sin rundande form och varma rostbruna toner. Den rundade formen kan också liknas vid vågor och mönstret i fasadplattorna förstärker känslan av vågor som rullar mot land. Rent praktiskt har läget vid havet även påverkat våra val av material i fasaden. Mot havet arbetar vi med fasadsystemet Buchtal som består av plattor av fasadklinker i fyra olika nyanser från rostbrunt till ljust varmvitt. Fasadsystemet är gediget med genomtänkta detaljer och helt oorganiskt samt självrengörande. För husets entrésida har vi valt en ljus välkomnande och mer traditionell putsad fasad som utgör en vacker fond till entrégårdarnas träd och växter. Läget precis vid havet gör också att byggnaderna blir ett viktigt inslag i vad man ser från Skrea strand. De nya vågformade bostadshusen i förgrunden tillsammans med den målade fasaden på lagerbyggnaden bakom bostadshusen i havets blå-gröna toner ger en helt ny bild från stranden. På längre avstånd vill vi att de fyra husen skall samverka till en helhet som svarar upp mot den stora skalan som den befintliga hamnmiljön utgör.”

Petra Strömberg och AnnCharlott Castler
Fredblad arkitekter

Andel i föreningen

Andel i föreningen: 3,14580
Andel av månadsavgift: 0,0315

Pantsättningsavgift

592 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning

912 197 kr
Baserat på årsredovisning från 2024
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning anger hur stor andel av bostadsrättsföreningens lån som indirekt belastar bostadsrätten. Det underlag som ligger till grund för beräkning av uppgiften har inhämtats från bostadsrättsföreningen, dels från årsredovisning dels från utdrag ur bostadsrättsföreningens lägenhetsregister. Observera att föreningens skuldsättningsgrad kan ha förändrats sedan årsredovisningen som ligger till grund för beräkningen upprättades.

Om föreningen

Föreningens stadgar finns att tillgå via mäklaren.

Gemensamma utrymmen

Ett låsbart gallerförråd finns i källaren. Storleken varierar beroende på lägenhet men dom är ca 3-4 kvm. För er som önskar ytterligare förråd finns möjligheter att hyra externt i höglagret, dessa har en separat kö-lista.

BASTU MED SVALKANDE DOPP. Högst upp i huset finns en gemensam bastu med havsutsikt. Precis intill husen finns det ett flertal badplatser med bänkar och trappa ner i Kattegatt. En möjlighet för ett uppfriskande bad, en plats för att pusta ut
vid efter joggingrundan eller varför inte bara slå dig ner och andas in den friska havsluften.

FESTLIG TAKTERRASS Högst upp i varje hus finns en takterrass där ni kan njuta av solnedgången tillsammans med trevligt sällskap och kanske något gott att äta och dricka. Och inte minst en fantastisk utsikt åt alla håll. I anslutning till takterrassen finns också en samlingslokal med ett mindre kök och WC. Allt för att ni på ett enkelt sätt ska kunna njuta av en härlig stund på 24 meters höjd.

EGEN LÄGENHET FÖR DINA GÄSTER Med en lägenhet på Bacchus kommer gästerna stå på kö för att komma och hälsa på. Därför finns det i källaren i varje hus en bokningsbar övernattningslägenhet. Lägenheten har plats för mellan 2-4
sängplatser och har såväl badrum som kök.

Parkering

1-2 garageplatser finns att hyra externt i höglagret. ca 700 kr per mån. Sedvanligt kösystem. Det finns även möjlighet att hyra en laddplats för din el-bil som kostar ca 900 kr/månad. Garageinfart på bortre långsidan framför hus nr 4. Ca 18 gästparkeringar finns intill hus 1. Dessa gästparkeringar delas mellan samtliga 4 hus, Bacchus väg 2-8.

Föreningens ekonomi

Kommande avgiftsförändringar: 2024-01-01 Avgiften höjs med 5%
2025-01-01 Avgiften höjs med 5%

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

4 995 000 kr

Överlåtelseavgift

Överlåtelseavgift: 1 480 kr
Överlåtelseavgift betalas av: köpare

Månadsavgift

5 674 kr
I avgiften ingår värme, vatten, sophämtning, tv grundutbud, bredband och telefoni.

Driftkostnader

440 kr/månad
Kommentar: Nuvarande ägare han använt bostaden som fritidsbostad.

Fördelas enligt följande

El: 300 kr
Försäkring: 100 kr
Bostadsrättstillägg: 40 kr

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.
Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Avgiftsförändringar

2024-01-01 Avgiften höjs med 5%
2025-01-01 Avgiften höjs med 5%

Pantsättning

Lägenheten är inte pantsatt

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 62 kWh/kvm/år
Energiklass: CC
Specifik energianvändning: 72 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2021-05-31

Försäkring

Svensk Fastighetsförmedling samarbetar med If för att underlätta ditt bostadsköp. När du köper bostad eller fritidshus genom Svensk Fastighetsförmedling är den automatiskt försäkrad. Vi kallar det Flytta in-försäkring. Den är kostnadsfri och gäller under de första 30 dagarna. Fortsätter du sedan att försäkra hemmet eller fritidshuset hos If får du 10% rabatt och flera andra unika förmåner. Fråga din mäklare för att ta del av erbjudandet.

Alla bilder

+ 30 Visa alla 36 bilder
 

Planritning

Karta och område

Bacchus väg 2, Falkenberg

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Fler värden

Här nedanför kan du ändra ränta, amortering och driftkostnader och se hur de påverkar kalkylen.

Återställ alla värden
Visa fler

Ränta

Amortering

Driftkostnad per månad

Driftkostnad/månad

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.

Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Boendekostnad per månad

Ränta
+  kr
Driftkostnad
+  kr
Månadsavgift
+ 5674 kr
Skattereduktion
 kr
Summa
ca  kr
Amortering
+  kr
Inkl amortering
ca  kr

Ansök om lånelöfte

Hos vårt systerbolag Ordna Bolån kan du enkelt ansöka om lånelöfte eller bolån. En ansökan, svar från flera banker.

Visningsanmälan

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Välj mellan nedan alternativ
Söndag 3 maj
Anmälan krävs

Bacchus väg 2, 311 77 Falkenberg
Jag vill veta mer om bostaden

Kontaktuppgifter
Vänligen ange förnamn
Vänligen ange efternamn
Vänligen ange telefonnummer
Vänligen ange e-post
500 tecken kvar
Har du lånelöfte?*
Vill du ha hjälp med lånelöfte?
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande bostäder till salu

Skrea Strand, Falkenberg
Bacchus väg 2
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning