Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 245 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Flen

Ljungbacken 205

Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 245 000 kr
Aktiv matchning

Fritidshus "de luxe"

  • Typ: Fritidshus, 1-plan
  • Rum: 5, varav 3-4 sovrum
  • Boarea: 57 m2
  • Biarea: 49 m2
  • Tomtarea: 1 500 m2
  • Byggnadsår: 1975
  • Driftkostnad: 74 609 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Modernt året-runtställe på fina Orrhammar. Här finns gott om plats, såväl invändigt som utvändigt, med helrenoverat hus och stora altanytor med spabad. Huset har 2 braskaminer och fullt modernt kök och duschrum på båda planen.
Orrhammar är ett mycket omtyckt område med flera bad, tennisbana och denna fastighet har bryggbåt att överta.
Området ligger 5 km från Flen där service och stockholmståget finns. Bussförbindelse finns dit.
Välkomna till ett exklusivt andra boende att använda året runt.

Om Bostaden

Beskrivning

HALL med laminatgolv och målade väggar.
DUSCHRUMMET är helkaklat och har golvvärme, dusch handfat och wc.
KÖK med laminatgolv, tapet, ugn och micro i stapel, infälld ho, infälld häll, kyl/frys och integrerad diskmaskin.
SOVRUM 1 har laminatgolv och målade väggar.
VARDAGSRUMMET har laminatgolv, panel/målat på vägg, trapp ned, braskamin samt utgång till altan.
SOVRUM 2 med laminatgolv, tapet, garderobsvägg och egen utgång till altanen.

NEDRE PLAN: (GOLVVÄRME I HELAKÄLLAREN)
HALL/ALLRUM med klinkergolv, putsade väggar och en bardisk.
TV-RUMMET har klinkergolv, målad puts och braskamin.
TVÄTTSTUGA/TOALETT, helkaklad, med wc, handfat med kommod, tvättmaskin och torktumlare.
GÄSTRUM som har klinkergolv och målad puts, garderob och linneskåp.
FÖRRÅD med klinkergolv, målad puts och VV-beredare.

Sammanfattning

Typ: Fritidshus, 1-plan
Rum: 5, varav 3 sovrum, möjlighet till 4 sovrum
Boarea: 57 m2
Biarea: 49 m2
Byggnadsarea: 85 m2
Tomtarea: 1 500 m2
Utgångspris: 2 245 000 kr
Byggnadsår: 1975
Driftkostnad: 74 609 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Omgående

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet
Hela källarvåningen (biarea) är fullt inredd.

Uppvärmning

2 luftvärmepumpar, golvvärme i källaren.

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Murad källare
Stomme: Trä
Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Betongpannor
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
Ventilation: Självdrag
Murstock: Skorsten av plåt X 2
Murstock kommentar: Fortlöpande sotat.

Renoveringar

TOTALRENOVERAT 2020

Tomt/balkong/uteplats

ALTANDÄCK om ca 60 m² i söderläge, där det på en lite upphöjd del finns ett spabad.
GRILLPLATS
ALTAN om ca 15 m² med förmiddagssol, indragen under tak.

Övriga byggnader

FÖRRÅD om ca 10 m² med 2 separata förråd.
FÖRRÅD i huset med ingång från altanen.
VÄXTHUS

Parkering

Stor grusad parkeringsyta med plats för upp till 6 bilar och med elbilsladdare.

Tv/Internetanslutning

FIBER

Allmänt

Län: Södermanland
Kommun: Flen
Fastighetsbeteckning: FLEN ORRHAMMAR 1:205

Planbestämmelser

Orrhammar 1:1, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1967-01-20, Senast ändrad: 2024-11-11)
Orrhammars fritidsområde, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 2000-02-24, Senast ändrad: 2025-01-02)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: FLEN ORRHAMMAR GA:2
FLEN ORRHAMMAR GA:1
Rättigheter last: Avtalsservitut: LEDNING MM - SE BESKRIVNING
Ledningsrätt: Vattenledning (diameter mindre än eller lika med 160 mm) med brunnar, ventiler, visare och övriga anordningar som behövs för dess ändamål.Spillvattenledning (diameter mindre än eller lika med 250 mm) med pumpstationer, brunnar, ventiler, visare och övriga anordningar som behövs för dess ändamål. - Vatten och Avlopp
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut LEDNING MM

Ekonomi

Utgångspris

2 245 000 kr

Driftkostnader

74 609 kr/år
Årlig elförbrukning: 24435 kWh/år
Antal i hushållet: 3

Fördelas enligt följande

El: 50 000 kr
Vatten och avlopp: 13 300 kr
Försäkring: 3 680 kr
Renhållning: 2 450 kr
Samfällighet: 4 500 kr
Sotning: 679 kr
Beskrivning: Driftskostnaderna baserat på permanentboende för en familj. I elförbrukningen ingår två elbilar som har laddats.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 008 000 kr
Mark: 538 000 kr
Totalt: 1 546 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1975
Standardpoäng: 46
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 5 pantbrev uttaget om sammanlagt 816 000 kr.

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 29 Visa alla 35 bilder
 

Planritning

Karta och område

Ljungbacken 205, Flen

Fastighetsskatt/-avgift
+ 869 kr