Hoppa till innehåll
Almuñécar

Unikt hus i bergen med havsutsikt nära Almuñécar – en dröm på Costa Tropical!

  • Typ: Villa
  • Rum: 6, varav 5 sovrum
  • Boarea: 300 m2
  • Tomtarea: 10 940 m2
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till denna magnifika fastighet som kombinerar naturnära lugn med närhet till kustens puls. Belägen på en generös tomt om hela 10 000 kvm erbjuder detta hem en sällsynt möjlighet att njuta av både bergens stillhet och havets närhet – med spektakulär utsikt över både Medelhavet och det omgivande landskapet.

Bostaden består av en gedigen konstruktion med ett charmigt trähus ovanpå. Här möts du av en varm och inbjudande atmosfär med genomtänkt design och vackra materialval. Huset rymmer fem sovrum, varav två imponerande sviter om cirka 25 kvm vardera med egna badrum, smakfull inredning och inbyggda garderober. Vardagsrummet med öppen spis skapar en perfekt samlingsplats under årets svalare kvällar, medan det fullt utrustade köket erbjuder allt du behöver för både vardag och fest.

Utomhusmiljön är något alldeles extra. Här finns både en stor främre och bakre veranda, perfekta för att njuta av solen från morgon till kväll. Den privata poolen bjuder in till svalkande dopp med en oslagbar utsikt som kuliss. Den stora tomten ger dessutom möjlighet att bygga ytterligare en bostad eller att stycka av marken – en fantastisk möjlighet för investering eller generationsboende.

Läget är optimalt med lika avstånd till både Almuñécar och Salobreña, samt nära hamn och stränder i Motril. Vägen fram till fastigheten är i mycket gott skick, vilket gör bostaden lättillgänglig året runt.

Att bo i bergen nära kusten innebär det bästa av två världar – du får lugnet, avskildheten och den friska luften samtidigt som du bara har en kort bilresa till stränder, restauranger och stadsliv. Här kan du njuta av svalare temperaturer under sommarens varmaste dagar, fantastisk utsikt och en livsstil präglad av harmoni och natur, utan att kompromissa med bekvämlighet.

Detta är mer än ett hem – det är en livsstil och en unik investeringsmöjlighet på Costa Tropical. Missa inte chansen att uppleva denna pärla på plats.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa
Rum: 6, varav 5 sovrum
Boarea: 300 m2
Tomtarea: 10 940 m2
Utgångspris: 318 000 EUR
Upplåtelseform: Äganderätt

Allmänt

Region: Costa Del Sol
Kommun: Nerja

Ekonomi

Utgångspris

318 000 EUR

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Alla bilder

+ 22 Visa alla 28 bilder
 

Karta och område

Intresseformulär

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Kontaktuppgifter
Vänligen ange förnamn
Vänligen ange efternamn
Vänligen ange telefonnummer
Vänligen ange e-post
500 tecken kvar
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande bostäder till salu

Nerja
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning