Hoppa till innehåll
 
Utgångspris: 
1 295 000 EUR
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Gustaf Molin, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Gustaf Molin
Franchisetagare och utbildad utlandsmäklare
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Utgångspris: 
1 295 000 EUR
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Gustaf Molin, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Gustaf Molin
Franchisetagare och utbildad utlandsmäklare
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad

Vackert townhouse med stor takterrass med havsutsikt och egen trädgård i El Jonquet, Santa Catalina.

  • Typ: Radhus, Betonghus
  • Rum: 3, varav 2-3 sovrum
  • Boarea: 98 m2
  • Biarea: 101 m2
  • Byggnadsår: 2008
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Ett vackert och exklusivt townhouse med fantastisk takterrass med havsutsikt och egen trädgård i populära och mysiga El Jonquet, i Santa Catalina, Palma. Detta vackra townhouse med två våningar samt takterrass, är beläget i de populära kvarteren El Jonquet, i Santa Catalina, Palma, endast 200 meter från havet. Med en invändig yta på 98 kvadratmeter och generösa utomhusutrymmen på ca 76 kvadratmeter, erbjuder denna fastighet en perfekt kombination av komfort, enkelhet, tillgänglighet och exklusivitet. Detta härliga boende erbjuder rymliga utomhusytor för både middagar, sociala tillställningar och avkoppling, då det erbjuder både en solig takterass och en vacker innergård.
Takterrassen har en fantastisk utsikt över de vackra väderkvarnarna, hamnen och havet.

Interiört är detta townhouse fördelat på två våningar. Entréplanet består av hall, kök och vardagsrum samt toalett. Det vackra vardagsrummet har direkt access, via stora glasade dörrar, till den rymliga och mysiga innergården. Här förenas interiört och exteriört på ett harmoniskt sätt vilket ger en härlig känsla av att ute- och innemiljön smälter samman och skapar stora sociala ytor för både middagar och sociala tillställningar samt avkoppling i solen. På innergården finns även ett härligt utekök för matlagning och barbeque. Här finns även förrådsmöjligheter.

Den soliga takterrassen med havsutsikt och vacker vy över väderkvarnarna, är rymlig och erbjuder både yta för lounge, middagar och sköna dagar i solen.

Bostaden byggdes 2007 och har individuell uppvärmning med varm/kallpump för att säkerställa optimal komfort året runt. Huset har även en vacker kamin som sprider härlig värme.

Detta townhouse är centralt beläget och erbjuder närhet till både stadsliv och hav. El Jonquet och Santa Catalina benämns idag som Palmas Soho med många populära restauranger, caféer och barer, men har en historia som Palmas gamla fiskekvarter. I dessa charmiga kvarter finns många vackra hus, kullerstensgator och torg vilka kantas av apelsinträd, vilket skapar en unik atmosfär. Endast en stenkast från denna gata finns även den fantastiska saluhallen vilken är hjärtat i Santa Catalina. I Santa Catalina hittar du även de allra bästa restaurangerna, caféerna och mysiga butikerna.

Detta unika och exklusiva townhouse är perfekt för den som vill bo centralt men rofyllt, i ett av Palmas mest charmigaste områden, nära både stadsliv och hav. Med sin exklusiva design, charm, historiska vingslag och fantastiska läge, erbjuder denna fastighet en unik möjlighet att njuta av det bästa av båda världar.

Kontakta oss för att boka en vising av detta vackra townhouse!

Om Bostaden

Beskrivning

Samtliga rum är vitmålade och i gott skick. Golvet går inte att slipa då det är

Sammanfattning

Typ: Radhus, Betonghus
Rum: 3, varav 2 sovrum, möjlighet till 3 sovrum
Boarea: 98 m2
Biarea: 101 m2
Byggnadsarea: 192 m2
Utgångspris: 1 295 000 EUR
Byggnadsår: 2008
Upplåtelseform: Äganderätt

Uppvärmning

Värmepump luft-luft

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Platta på mark
Stomme: Betong
Bjälklag: Betong
Fasad: Puts
Fönster: 2-glasfönster
Ventilation: Mekanisk frånluft
El: All el är från 2008 då huset byggdes.
Kommentar: Byggnaden är i mycket god kondition.

Tomt/balkong/uteplats

- Härlig trädgård/patio på 26 m2 i markplan.
- Stor takterrass med magisk utsikt på ca 50 m2.
Härlig patio/trädgård

Parkering

Som boende i Es Jonquet får man parkera gratis i området.

Allmänt

Region: Mallorca
Kommun: Palma
Område: Santa Catalina
Fastighetsbeteckning: 8803521DD6880D0003YL

Omgivning

El Jonquet är centralt beläget och erbjuder närhet till både stadsliv och hav. El Jonquet och Santa Catalina benämns idag som Palmas Soho med många populära restauranger, caféer och barer, men har en historia som Palmas gamla fiskekvarter. I dessa charmiga kvarter finns många vackra hus, kullerstensgator och torg vilka kantas av apelsinträd, vilket skapar en unik atmosfär. Endast en stenkast från denna gata finns även den fantastiska Saluhallen vilken är hjärtat i Santa Catalina. I Santa Catalina hittar du även de allra bästa restaurangerna, caféerna och mysiga butikerna.

Ekonomi

Utgångspris

1 295 000 EUR

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiklass: DD

Alla bilder

+ 37 Visa alla 43 bilder
 

Karta och område

Kontakt

Fyll i formuläret nedan för att göra en intresseanmälan på denna bostad. Våra mäklare kommer att kontakta dig via mail/telefon för uppföljning.

Kontaktuppgifter
500 tecken kvar
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande objekt till salu

Santa Catalina, Palma
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning