Hoppa till innehåll
Lo Pagan

Attraktiv takvåning 600m från stranden i Lo Pagán

  • Type: Lägenhet
  • Rooms: 3, of which 2 bedrooms
  • Operating cost: 656 EUR/year
  • Tenure form: Äganderätt
  • Floor: 4 of 4
  • Elevator: Yes

Nu har vi nöjet att erbjuda en mycket trivsam lägenhet i eftertraktade Lo Pagán, vid Mar Menor. Här bor du i ett område med 5km lång strandpromenad med den unika utsikten över den långa landtungan La Manga. Området är även uppskattas för det genuina, sina fina stränder, närheten till restauranger, caféer och service – en perfekt kombination av semester känsla och bekvämt vardagsliv.

Bostaden erbjuder en genomtänkt planlösning med två sovrum och två kompletta badrum, varav ett med dusch och det andra med badkar. Lägenheten är i Skandinavisk stil, ljus och välkomnande. Den är utrustad med kanaliserad luftkonditionering som nyinstallerades hösten 2024, vilket ger ett behagligt inomhusklimat året runt.

En av bostadens stora tillgångar är den generösa takterrassen på hela 51 m². Här finns gott om plats för både solstolar, loungegrupp och matplats, vilket skapar en perfekt miljö för avkoppling, sociala stunder och långa middagar under den spanska himlen. Från terrassen kan du njuta av en liten havsglimt . För dom varmaste dagarna finns en 10m2 stor balkong på skuggsida.

I föreningen finns en gemensam pool och barnpool. Poolen är dessutom utrustad med ett kylsystem som håller vattnet svalt även under de allra varmaste sommarmånaderna – en uppskattad detalj.

Detta är ett boende som passar lika bra som semesterbostad som för permanent boende, huset är turist klassat så det finns goda möjligheter att få uthyrnings licens om så önskas. Med närhet till strand, natur och ett levande lokalt utbud är detta en bostad att verkligen trivas i

About the property

Summary

Type: Lägenhet
Rooms: 3, of which 2 bedrooms
Building area: 61 m2
Starting price: 179 000 EUR
Year of construction: 2009
Operating cost: 656 EUR/year
Tenure form: Äganderätt
Floor: 4 av 4
Elevator: Yes

Comment on living area

Takterass 51m2 Balkong 10m2

General

Region: Costa Blanca
Municipality: Mar Menor-Murcia

Economy

Starting price

179 000 EUR

Operating costs

656 EUR/year

Distributed as follows

Community: 656 EUR

In addition to the above possible operating costs, property tax is added in the amount of 364 EUR.

Please note that the operating costs listed above are based on the seller's actual costs in the last year unless otherwise specified.
Which operating costs the buyer will have depends on how the home will be used, which subscriptions will be taken out and other circumstances in the individual case.

Mortgage deed

There are 0 mortgages with a total of 0 SEK

Energy declaration

Status: Energideklaration är utförd
Energy class: EE
Specific energy use: 142 kWh/kvm/år
Energy declaration completed: 2022-05-03

All images

+ 13 Show all 19 images
 

Map and area

Enquiry form

Fill out the form and we'll be in touch shortly.

Contact details
Please enter first name
Please enter last name
Please enter phone number
Please enter email
500 characters left
Do you want to receive news and offers?

 

One moment!
Thank you!
You have not registered an email address. In order not to miss important mailings, you can enter it here.
 
 
 
Read our privacy policy
 
 
 

Similar properties for sale

Mar Menor-Murcia
Share property: Share on Facebook Share with email Share with sms Copy link Link is copied

Floor plan