- Balkong i soligt läge
- Väldigt bra förening
- Låg avgift
- Väldigt ljus lägenhet
- Goda förvaringsmöjligheter
Nu ges äntligen en möjlighet att förvärva en väldigt snygg och välplanerad trerummare i hjärtat av Finntorp. Bostaden genomsyras av fräscha ytskikt kombinerat med ett härligt ljusinsläpp från fönster i två väderstreck. Bostaden har genom en total förändring där samtliga ytskikt renoverats och fräschats upp. Badrummet är stambytt, helkaklat och uppgraderat till en modernare standard. Badrummet är utrustat med tvättmaskin, dusch, kommod, handfat och wc. Köket är även det smakfullt renoverat och uppgraderat men man har bibehållit många charmiga originaldetaljer. Vardagsrummet är väl tilltaget och här ryms både soffgrupp, matgrupp mm. Tidstypiska detaljer som exempelvis snygg holländsk parkett från byggåret (troligen). Från vardagsrummet når man den trevliga balkongen i ett skyddat och soligt läge. Totalt två sovrum där huvudsovrummet är väl tilltaget och rymmer både dubbelsäng samt övrigt möblemang. Det andra sovrummet finner man intill köket och detta rum är utmärkt som ett kontor, gästrum eller barnrum. Goda förvaringsmöjligheter ges i klädkammare och många garderober.
Utöver förvaringsmöjligheterna i bostaden finns dessutom ett externt förråd i källaren.
Brf. Bergängen är en välskött förening där ekonomin är god och belåningen låg. Föreningen har en hel del intäkter från de olika affärslokalerna som hyrs ut till diverse företag. Under åren har en hel del underhåll gjorts och föreningen har därmed följt den underhållsplan som finns väl.
Populära Finntorp är ett mycket lugnt och trevligt bostadsområde i centrala Nacka med allt från 50-tals karaktär till modern nybyggnation. Barnvänligt område med närhet till förskolor, grundskola och gymnasium. Finntorp Centrum erbjuder gym, butiker och restauranger, bland annat en av de populäraste Sushirestaurangerna i Stockholm. Endast några minuters promenad bort finns Sickla köpkvarter med ett stort utbud av restauranger och affärer samt en biograf (se www.sicklakopkvarter.se). Natursköna omgivningar nära vattnet med fina natur- och strövområden i Järla sjö, Svindersvik och Nyckelviken. Intill bostaden finns också tvärbanan, ett flertal busslinjer och Saltsjöbanan med vilket du når Nackas övriga utbud såsom Forum Nacka, simhall, idrottshall m.m. Stadens puls i form av Slussen nås med buss på ca 8min och i vardagsrusningen går även bussar direkt till Cityterminalen. Tunnelbanan planeras dessutom och ska stå färdig cirka 2027, en station kommer finnas i närheten av bostaden!
Välkommen att kontakta fastighetsmäklare Christopher Storm för mer info gällande visning, pris mm