Vill du bo i en nyproducerad lägenhet med ett centralt läge är Porslinsfabriken det perfekta valet. I Brf Drejaren, Porslinsfabrikens sista bostadsrättsförening med 80 lägenheter om 1 till 4 rok pågår försäljningen för fullt. Inflyttningen är beräknad till vintern 2012/2013. Här har du möjlighet att förvärva en trea om 82 kvm med öppen planlösning mellan kök och rummet.
Bostaden erbjuder ett modernt och bekvämt boende med helkaklat badrum utrustat med komfortgolvvärme samt tvättutrustning samt kök med diskmaskin och spis med glaskeramikhäll. Här tar man sig lätthet in till de centrala delarna av stan på några minuter. Samtidigt har man nära till såväl träning, picknicken i parken eller promenaden längs kajkanterna.
Magasin Brf Drejaren
Lägenhetsblad Brf Drejaren
Prislista Brf Drejaren
Rumsbeskrivning
Byggnaddsbeskrivning
City Living Magasin! (pdf)
Läs mer om Brf Drejaren på PEABs webplats
Utbyggnaden av området Porslinsfabriken fortsätter nästa del på tur är Brf Fajansen, ett 17-våningshus med 53 lägenheter, många med fantastisk utsikt över Göteborg. Storlekarna kommer att variera mellan 2- 5 rum och kök. Lägenheterna kommer att vara funktionella och ha ett mycket bra grundutförande samt balkong eller uteplats.
I dagsläget finns 6 lägenheter kvar. Bland annat ett par större lägenheter högt upp i huset samt en fantastisk etagelägenhet om 154 kvm på vån 16-17 med en vidunderlig utsikt över Göteborg!
Inflyttning hösten 2012
Planlösning 1001 - 2:a 60 kvm
Planlösningar 1501 - 2:a 68 kvm
Planlösning 1601 - 2:a 68 kvm
Planlösningar 2103 & 2403 - 3:a 88 kvm
Planlösning 2501 - etagelägenhet 154 kvm
Prislista samtliga lägenheter
Rumsbeskrivning Fajansen
Byggnadsbeskrivning Fajansen
Läs mer om Brf Fajansen på PEABs webbplats
I Brf Flintgodset, en förening med totalt 110 lägenheter är inflyttningen beräknad till våren och hösten 2012 och nu är hela föreningen slutsåld!
Är du intresserad av området så kika gärna in på grannföreningarna Brf Drejaren och Brf Fajansen!