Dölj information
Mäklaryrket är något som sakta har vuxit fram hos mig efter mycket kontakt med människor. Flera av mina vänner tycker att det är det perfekta valet. Genom åren som undervisare i språk och dykning har jag lärt mig hur viktigt det är med kunskap, förtroende och inte minst kommunikation. Egenskaper som väger tungt i detta mångfacetterade yrke, ingenting skall lämnas åt slumpen. Jag arbetat en hel del i utlandet som Danmark, Spanien och Mexico så jag är van vid olika kulturer.
Mäklarprogrammet läste jag på Malmö Högskola, som räknas till en av de mest grundliga i landet med många föreläsare från branschen. Teori blandat med praktik är ett utomordentligt sätt att lära sig. Tyngdpunkten har legat på juridiken, den viktigaste delen.
Jag är uppvuxen och bor numera igen i Helsingborg. Efter att mina utlandsvistelser har jag insett att det är här jag hör hemma. Att arbeta på hemmaplan är en styrka i sig då man har en god kunskap om staden, dess omnejd och lokalkännedom.